Year Name District
2018 Lindsey Jensen Dwight Public Schools District 230
2017 Ricardo "Ricky" Castro Township High School District 214
2016 Kim Thomas Peoria School District #150
2015 Steven Elza Township High School District 211
2014 Pam Reilly Sandwich Community Unit School District #430
2013 Brian Curtin Township High School District 211
2012 Josh Stumpenhorst Naperville Community Unit School District 203
2011 Annice Brave Alton Community Unit School District #11
2010 Kevin Rutter City of Chicago Community School District #299
2009 Linda Smerge Cicero School District 99
2008 Ruth Meissen Harlem School District #122
2007 Joe Fatheree Effingham Community Unit School District #40
2006 Jacqueline Bolger Hononegah Community High School District 207
2005 Deborah Perryman Elgin School District U-46
2004 Dave Morrison Township High School District 214
2003 Robert Grimm Township High School District 211
2001 Jo Crow Metamora Consolidated Community Unit School District 1
2000 Kevin Murphy Lyons Township Dist. 204
1999 Cathy Bissoondial McLean County Community District #5
1998 Steve Isoye Township High School District 113
1997 Valerie Evans Peoria Public School District #150
1996 Barbara Allen Harrisburg Community Unit District #3
1995 Lynn Gaddis McLean County Community District #5
1994 Adela Coronado-Greeley City of Chicago Community School District #299
1993 Judi Sloan Niles Township High Schools District #219
1991 William Branch Evanston Twshp High School Disrtict 202
1990 Joyce Carey Glenbard Township High School District #87
1989 Peggy Allan Bond County Community School District No. 2
1988 Jean Tello Palos Heights Consolidated High School District #230
1987 Charles Bowen Morton Community Unit School District #709
1986 Randy Steinheimer Aurora West Community Unit School District #129
1985 Robert Maguire Cahokia Community Unit School District #187
1984 Kathy Weber EdwardsvilleCommunity Unit School District #7
1983 Elaine Parker Aurora West Community Unit School District #129
1982 Carol Schaddelee Joliet Public Schools District #86
1981 Penny Edwards Pana Community Unit School District #8
1980 Helen Garr Springfield Public School District #186
1979 Joe Corsello Morris District 101
1978 Laura Gruber Oak Park Elementary School District #97
1977 Emiel Hamberlin City of Chicago Community School District #299
1976 Julia Walsh Arlington Heights School District #25
1975 Tom Nicholson Orion Community Unit School District #223
1974 Ruth Hawkins Oakland Community Unit School District #5
1973 Marilynn Weber Addison Elementary School District #4
1972 Aline Travelstead Marion Community Unit School District #2
1971 Martha Cassity Litchfield Community Unit School District #12
1970 Fern A. Fisher Effingham Community Unit School District #40
1969 Dean DePoy Township High School District 214
1968 David E. Graf Sandwich Community Unit School District #430
1967 Fred Wassell New Berlin Community Unit School District #16
1966 Vernon Bestes Auburn School District #10
1965 J. Harold Jones Sullivan Community Unit School District #300
1964 Alice Grant Frankfort Community Unit School District #168
1963 Svea Adolphson Savana School District
1962 Edward Brattrud Polo Community Unit School District #222
1959 Helen Knight Evanston Twshp High School Disrtict 202